Home About the APBA APBA Clubs & State Councils  How to get into racing APBA Calendar Race Classes Photo Gallery Contact Us Links Download Forms News and Issues Key Contacts APBA Past Champions

Thank you John Bosher, Quinno’s Quick Snaps and Trent Duvall for the use of your awesome photos.

This site was last updated on the 9/12/18

APBA Calendar

Upcoming Spectaculars and Major Meetings

DECEMBER





Saturday 15th





Sunday 16th

MYCT

Wayne Cross Memorial

Granton

C3

Saturday 22nd





Sunday 23rd





Merry

Christmas

Stay

Safe


Saturday 29th






Sunday 30th






JANUARY 2019





Saturday 5th






Sunday 6th






Saturday 12th

VSBC

Major Day, Eppalock Gold Cup & 1.6 Oz Lites Rd 3

Eppalock

C2

Sunday 13th

VSBC

Major Day, Eppalock Gold Cup 1.6 Oz Lites Rd 3

Eppalock

C2


MYCT

Diana’s on the Derwent

Tas

C3

Friday 18th

UHPBC

Blown Boat Challenge

Hawkesbury River, Windsor

C1

Saturday 19th

UHPBC

 Blown Boat Challenge

Hawkesbury River, Windsor

C1

Sunday 20th

UHPBC

Blown Boat Challenge

Hawkesbury River, Windsor

C1

Friday 25th

RPBC

Blown Boat Challenge

Berri SA

C1

Saturday 26th

RPBC

Blown Boat Challenge & 4.2 Oz Rd 1

Berri SA

C1


RTAC

Australian Day Demonstrations

Hunter River, Raymond Terrace

C3

Sunday 27th

RPBC

Blown Boat Challenge

Berri SA

C1


FEBRUARY





Saturday 2nd






Sunday 3rd

APBA

National Meeting

 Tullamarine, Victoria


Saturday 9th


A.E. Baker

NZ



MYCT

  Hobart Regatta

 Hobart Regatta Grounds

C3

Sunday 10th


A.E. Baker

NZ



RTAC

Club Day and Round 2 Blue Water Oysters Formula Future Series

Hunter River, Raymond Terrace

C3


WASBC

Club Day


Burswood WA

C3

Saturday 16th

AFPGP TAPBC

Round 1 Aust Formula Series

Manning River, Taree

C3

Sunday 17th

AFPGP TAPBC

Round 1 Aust Formula Series and TAPBC Club Day

Manning River, Taree

C3


UHPBC

Club Day

Windsor

C3

 Saturday 23rd

StGPBC

Spectacular – Stannard Cup,

Hayes Wood Trophy

Kogarah Bay, Sans Souci

C1

Sunday 24th

St GPBC

Spectacular – Stannard Cup

Hayes Wood Trophy

Kogarah Bay, Sans Souci

C1

MARCH





Saturday 2nd

NSWAPBA

Reinforced Cockpit Orientations

& Formula Future Swim Tests

Oasis Leisure Centre, Windsor



NWPBC

Devonport Regatta

Tas

C1

Sunday 3rd

NWPBC

 Devonport Regatta

Tas

C1

Saturday 9th

VSBC

Major Day EC Griffith Cup

Eppalock

C2


MYCT

Riverside Trophy, 25HP Racing Club Trophy

Granton - Tas

C1

Sunday 10th


VSBC

Major Day EC Griffith Cup

Eppalock

C2


MYCT

Riverside Trophy, 25HP Racng Club Trophy

Granton – Tas

C1


WASBC

Club Day

Burswood WA

C3


UHPBC

Club Day

Windsor

C3

Monday 11th

 VSBC

 Major Day EC Griffith Cup

Eppalock

C2

Saturday 16th

RPBC

TBA

Berri SA

C3

Sunday 17th

RPBC

TBA

Berri SA

C3


Saturday 23rd





Sunday 24th

RTAC

Club Day and Round 3 Blue Water Oysters Formula Future Series


Hunter River, Raymond Terrace

C3

Saturday 30th

EGPBC

Paynesville Gold Cup

Paynesville

C2

Sunday 31st

EGPBC

Paynesville Gold Cup

Paynesville

C2

APRIL





Saturday 6th

AFPGP

Australian Formula Series R2

Lake Mulwala,

C2


NWPBC

Rosevears Spectacular

TAS

C3

Sunday 7th

AFPGP

Australian Formula Series R2

 Lake Mulwala

C2

Saturday 13th






Sunday 14th

UHPBC

Club Day

Windsor, NSW

C3

Friday 19th

TAPBC

 Test and Tune / Scrutineering

Manning River, Taree

C1

Saturday 20th

TAPBC

Easter Classic – Max Kirwin

Trophy, NSW State Council

Trophy, Lawson Shield, Griffith Boat Club Trophy, Keith Swift Cup, Aust Dulux Trophy

Manning River , Taree

C1

Sunday 21st  

TAPBC

Easter Classic – Max Kirwin

Trophy, NSW State Council

Trophy, Lawson Shield, Griffith Boat Club Trophy, Keith Swift Cup, Aust Dulux Trophy

Manning River, Taree

C1

Saturday 27th





Sunday 28th

WASBC

Club Day

Burswood WA

C3


ASBC

Club Day

Gillman, SA

C3

MAY





Friday 3rd

UHPBC

 Scrutineering

Windsor

C3

Saturday 4th

UHPBC

Scrutineering

 Hawkesbury River, Windsor

C3

Sunday 5th

UHPBC

 UHPBC Double Dash

Hawkesbury River – Windsor to Sackville and

return

C3

Saturday 11th

APBA

National Meeting

Tullamarine


Sunday 12th

SQPBC

Club Day

The Spit, Somerset Dam QLD

C3


Saturday 18th

VOC

Archer Eade Memorial, Kerry Rogers Memorial Trophy, Executive Trophy, Association Trophy, Race Marine Trophy, Len

Sheltrum Marine Trophy, Blake’s Marine Trophy, Bert Hines Tennessee Boat Trophy & 1.6 Oz Lites Rd 4

Lake Charm

C2


AFPGP

Round 3 Australian Formula

Series

Lake Charm

C2

Sunday 19th

AFPGP

Round 3 Australian Formula

Series

Lake Charm


C2


ASBC

Club Day


ASBC

C3


WASBC

WA State Titles

Burswood WA

C1

Saturday 25th

TAPBC

Aust Formula Future

Championships

Manning River, Taree

C3

Sunday 26th

TAPBC

Club Day

Manning River, Taree

C3

JUNE





Saturday 1st





Sunday 2nd





Saturday 8th

DVBC

Winter Spectacular

 Errol Jay Trophy,

Arch Spooner Trophy

Hawkesbury River, Lower Portland

C1

Sunday 9th

DVBC

Winter Spectacular

 Errol Jay Trophy,

Arch Spooner Trophy

Hawkesbury River, Lower Portland

C1

Monday 10th


Queen’s Birthday Holiday (NSW)




Saturday 15th





Sunday 16th





Saturday 22nd





Sunday 23rd

SQPBC

Club Day

The Spit,Somerset Dam QLD

C3


RTAC

Australian Championships,

Motor Spars Trophy, Wyangan Cup,

 J Hudson & J Keevers

Trophy, Paul’s Outboard

Services Trophy,

Barry Bourke Trophy,

 Ken France Trophy

Hunter River, Raymond Terrace

C2

Saturday 29th

AFPGP

Round 4 Australian Formula

Series

Kogarah Bay, Sans Souci

C2

Sunday 30th

AFPGP

Round 4 Australian Formula

Series

Kogarah Bay, Sans Souci

C2


JULY





Saturday 6th






Sunday 7th

GCPBSC

Liquid Lightning Meeting

TBA


Saturday 13th





Sunday 14th

UHPBC

Club Day

Windsor

C3

Saturday 20th





Sunday 21st

RTAC

Club Day

Hunter River, Raymond Terrace

C3

Saturday 27th





Sunday 28th

APBA

National AGM Meeting

Tullamarine, Victoria


AUGUST





Saturday 3rd

StGPBC

Club Day

 Kogarah Bay, Sans Souci

C3

Sunday 4th

StGPBC

NSW Formula Future

Championship



Kogarah Bay, San Souci

C2

Saturday 10th






Sunday 11th

TAPBC

Club Day & Tracka Bailey Point Score

Manning River, Taree

C3


UHPBC

Club Day

Windsor

C3

Saturday 17th





Sunday 18th

RTAC

Club Trophy Day

Hunter River, Raymond Terrace

C3

Saturday 24th






Sunday 25th

SQPBC

Club Day

 The Spit, Somerset Dam, QLD

C3

Saturday 31st





2018 / 2019  National APBA Calendar in PDF Updated 2/11/18

Australasian / Australian Championships







Round One: Upper Hawkesbury Power Boat Club – 18-20 January 2019

Round Two: Riverland Powerboat Club – 26-27 January 2019.