Australaisan Championships  Australian Championships 

NSW  Victoria  Tasmania

Queensland  South Australia  West Australia

Offshore  Formula 1

2007-2008 AUSTRALASIAN CHAMPIONSHIP EVENTS

E C GRIFFITH CUP – AUSTRALASIAN UNLIMITED OPEN INBOARD CHAMPIONSHIP

Victorian Speed Boat Club, Yarrawonga – 5/6 April 2008

A E BAKER TROPHY – AUSTRALASIAN UNLIMITED HYDROPLANE CHAMPIONSHIP

NZGPHC, Lake Karapiro – 9/10 February 2008

MARJORIE WATSON TROPHY – AUSTRALASIAN UNLIMITED DISPLACEMENT CHAMPIONSHIP

Victorian Council, Mildura – DATE TO BE CONFIRMED

2007-2008 AUSTRALIAN CHAMPIONSHIP EVENTS and SERIES

ARCH SPOONER GOLD CUP – AUSTRALIAN UNLIMITED OUTBOARD CHAMPIONSHIP

St George Aquatic Club, Sans Souci NSW – Sunday 17 February 2008

STANNARD CUP – SPECIAL AUSTRALIAN UNLIMITED OPEN INBOARD AND OUTBOARD CHAMPIONSHIP

Riverland Power Boat Club, Berri – 8/9 March 2008

HAYES WOOD TROPHY – AUSTRALIAN UNLIMITED OPEN INBOARD CHAMPIONSHIP

Motor Yacht Club Tasmania, Granton TAS – 8/9 March 2008

AUSTRALIAN DRAG BOAT CHAMPIONSHIPS

Victorian Drag Boat Club, Paterson Lakes VIC – 29/30 March 2008

C D & L TROPHY – AUSTRALIAN J1 JUNIOR CHAMPIONSHIP

MACK KENNEDY TROPHY – AUSTRALIAN J2 JUNIOR CHAMPIONSHIP

GORDON ATKINSON TROPHY – AUSTRALIAN J3 JUNIOR CHAMPIONSHIP

Taree Aquatic Power Boat Club, Taree NSW – 26/27 April 2008

LAWSON SHIELD – AUSTRALIAN 6000CC HYDROPLANE CHAMPIONSHIP

West Australian Speed Boat Club, Burswood WA – 10/11 May 2008

PAUL’S OUTBOARD SERVICES TROPHY – AUSTRALIAN 550CC SUPER SPORTS CHAMPIONSHIP

JOHN KEEVERS AND JOHN HUDSON TROPHY – AUSTRALIAN YAMATO OSY400A CHAMPIONSHIP

AUSTRALIAN 6000CC RESTRICTED DISPLACEMENT CHAMPIONSHIP

Upper Hawkesbury Power Boat Club, Windsor NSW – 18 May 2008

RIVERSIDE TROPHY – AUSTRALIAN U/L AUTO ENGINE INBOARD & U/L OUTBOARD CHAMPIONSHIP

Victorian Council – Mildura VIC – DATE TO BE CONFIRMED

KEN FRANCE TROPHY – AUSTRALIAN 1250CC SUPER SPORTS CHAMPIONSHIP

Dargle Valley Boat Club, Lower Portland NSW – 7/8 June 2008

MARY AND ERNIE NUNN TROPHY – AUSTRALIAN GP HYDROPLANE CHAMPIONSHIP

Glenmaggie & District Boat Club, VIC – DATE TO BE CONFIRMED

COL BROWN TROPHY – AUSTRALIAN OZLITE 1.6 LITRE CHAMPIONSHIP SERIES

Series Controlled by the Victorian Council

Rd 1 Glenmaggie & District Boat Club – DATE TO BE CONFIRMED

Rd 2 Mt Gambier Aquatic Club – DATE TO BE CONFIRMED

Rd 3 Melbourne Runabout and Speedboat Club – 2/3 February 2008

Rd 4 Victorian Speed Boat Club – 5/6 April 2008

Rd 5 Victorian Council – DATE TO BE CONFIRMED

AUSTRALIAN INBOARD AND OUTBOARD CHAMPIONSHIPS

Victorian Council – Mildura, VIC - DATE TO BE CONFIRMED

Errol Jay Trophy – Australian Unlimited Displacement Championship

Australian Dulux Trophy – Australian Unlimited Unblown Displacement Championship

Albert Corn Trophy – Australian 6000cc Displacement Championship

Griffith Boat Club Trophy – Australian 6000cc Carburetted Displacement Championship

Motor Spares Trophy – Australian 5200cc Displacement Championship

Wyangan Cup – Australian 5200cc Carburetted Displacement Championship

ASDA Trophy – Australian 4.2 Litre Stock Displacement Championship

Bert Hines Tennessee Boats Trophy – Australian Unlimited Mono Championship

Len Sheltrum Marine Trophy – Australian 2700cc Restricted Super Sports Championship

Blake’s Marine Trophy – Australian Mod-VP Championship

Kerry Rogers Memorial Trophy – Australian 2000cc Super Sports Championship (formerly 1800cc S S)

AUSTRALIAN INBOARD AND OUTBOARD CHAMPIONSHIPS

Victorian Council – Mildura, VIC - DATE TO BE CONFIRMED

Association Trophy – Australian 2000cc Super Stock Championship (formerly 1800cc Open Hull)

Barry Bourke Trophy – Australian 800cc Open Hull Championship

25hp Racing Club Trophy – Australian 25hp Open Hull Championship

AUSTRALIAN OFFSHORE CHAMPIONSHIP SERIES

Series Controlled by the Offshore Council

Round 1 8 & 9 September 2007-08-29 Redcliffe QLD

Round 2 22 & 23 September 2007 Townsville QLD

Round 3 2 & 3 February 2008 Geelong VIC

Round 4 16 & 17 February 2008 Williamstown VIC

Round 5 Date and Venue to be advised

Round 6 Date and Venue to be advised

For further information and details on entries, please contact the Offshore Council.

AUSTRALIAN FORMULA 1, FORMULA 2 AND FORMULA 3 CHAMPIONSHIP SERIES

Series Controlled by the Formula 1 Commission

Round 1 13 & 14 October 2007 Penrith NSW

Round 2 26 & 27 January 2008 Taree NSW

Round 3 Date and Venue to be advised

Round 4 7 & 8 June 2008 Venue to be advised

Round 5 12 & 13 July 2008 Venue to be advised

Round 6 23 & 24 August 2008 Gold Coast QLD

For further information and details on entries, please contact the Formula 1 Commission.

2007-08 FORMULA 1 COMMISSION RACE CALENDAR

OCTOBER 2007

Saturday 13 and Sunday 14 Penrith NSW

JANUARY 2008

Saturday 26 and Sunday 27 Taree NSW

MARCH 2008 Date and Venue to be advised

JUNE 2008

Saturday 7 and Sunday 8 Venue to be advised

JULY 2008

Saturday 12 and Sunday 13 Venue to be advised

AUGUST 2008

Saturday 23 and Sunday 24 Venue to be advised

For further information and details on entry, please contact the Formula 1 Commission.

 

2007-08 NEW SOUTH WALES RACE CALENDAR

JANUARY 2008

Saturday 12 Upper Hawkesbury Power Boat Club Hawkesbury River, Windsor Test and Tune C3

Sunday 13 Upper Hawkesbury Power Boat Club Hawkesbury River, Windsor Club Day C3

Sunday 20 Raymond Terrace Aquatic Club Hunter River, Raymond Terrace - Club Trophy DayC3

Saturday 26 Deepwater Motor Boat Club Georges River, Milperra NSW Juniors Rd 1

Sunday 27 Deepwater Motor Boat Club Georges River, Milperra Club Trophy DayC2

FEBRUARY 2008

Sunday 3 Taree Aquatic Power Boat Club Manning River, Taree Club Day C3

Saturday 9 Upper Hawkesbury Power Boat Club Hawkesbury River, Windsor Test and Tune C3

Sunday 10 Upper Hawkesbury Power Boat Club Hawkesbury River, Windsor Club Day C3

Sunday 10 Raymond Terrace Aquatic Club Hunter River, Raymond Terrace Club Day C3

Saturday 16 St. George Aquatic Club Kogarah Bay, Sans Souci Club Day C3

Sunday 17 St. George Aquatic Club Kogarah Bay, Sans Souci Spectacular C2

Featuring: The Arch Spooner Gold Cup – Aust Unlimited Outboard Championship

MARCH 2008

Saturday 8 Raymond Terrace Aquatic Club Hunter River, Raymond Terrace NSW Juniors Rd 2

Sunday 9 Raymond Terrace Aquatic Club Hunter River, Raymond Terrace Club Day C3

Saturday 15 Upper Hawkesbury Power Boat Club Hawkesbury River, Windsor Test and Tune C3

Sunday 16 Upper Hawkesbury Power Boat Club Hawkesbury River, Windsor Club Day C3

Saturday 22 Taree Aquatic Power Boat Club Manning River, Taree Easter Regatta C2

Featuring: The Eastway Shield – NSW Unlimited Open Inboard Championship

The Stuart Doyle Cup – NSW Unlimited Displacement Championship

Sunday 23 Taree Aquatic Power Boat Club Manning River, Taree Easter Regatta C2

APRIL 2008

Saturday 5 St. George Aquatic Club Kogarah Bay, Sans Souci Club Day C3

Sunday 6 Raymond Terrace Aquatic Club Hunter River, Raymond Terrace Club Day C3

Saturday 12 St. George Aquatic Club Kogarah Bay, Sans Souci Club Day C3

Saturday 12 Upper Hawkesbury Power Boat Club Hawkesbury River, Windsor Test and Tune C3

Sunday 13 Upper Hawkesbury Power Boat Club Hawkesbury River, Windsor Club Day C3

Saturday 26 Taree Aquatic Power Boat Club Manning River, Taree NSW Jnrs Final Rd

Sunday 27 Taree Aquatic Power Boat Club Manning River, Taree Australian Juniors

Featuring: C D & L Trophy – Australian J1 Championship

Mack Kennedy Trophy – Australian J2 Championship

Gordon Atkinson Trophy – Australian J3 Championship

MAY 2008

Sunday 4 Upper Hawkesbury Power Boat Club Hawkesbury River Bridge-to-Bridge C3

Sunday 11 Taree Aquatic Power Boat Club Manning River, Taree Club Day C3

Saturday 17 St. George Aquatic Club Kogarah Bay, Sans Souci Club Day C3

Saturday 16 Upper Hawkesbury Power Boat Club Hawkesbury River, Windsor Test and Tune C3

Sunday 17 Upper Hawkesbury Power Boat Club Hawkesbury River, Windsor Club Day C3

Featuring: Paul’s Outboard Services Trophy – Aust 550cc Super Sports Championship

J Keevers & J Hudson Trophy – Australian Yamato OSY400A Championship

Australian 6000cc Restricted Displacement Championship

(Alternate Bridge-to-Bridge Date if not run on 4 May)

JUNE 2008

Saturday 7 Dargle Valley Boat Club Hawkesbury River, Dargle Spectacular C1

Featuring: Ken France Trophy – Australian 1250cc Super Sports Championship

Sunday 8 Dargle Valley Boat Club Hawkesbury River, Dargle Spectacular C1

Saturday 14 Upper Hawkesbury Power Boat Club Hawkesbury River, Windsor Test and Tune C3

Sunday 15 Upper Hawkesbury Power Boat Club Hawkesbury River, Windsor Club Day C3

Saturday 21 St. George Aquatic Club Kogarah Bay, Sans Souci Club Day C3

JULY 2008

Saturday 19 Upper Hawkesbury Power Boat Club Hawkesbury River, Windsor Test and Tune C3

Sunday 20 Upper Hawkesbury Power Boat Club Hawkesbury River, Windsor Club Day C3

Saturday 26 St. George Aquatic Club Kogarah Bay, Sans Souci Club Day C3

Sunday 27 St. George Aquatic Club Kogarah Bay, Sans Souci Spectacular C2

AUGUST 2008

Saturday 9 Deepwater Motor Boat Club Georges River, Milperra Spectacular C2

Sunday 10 Deepwater Motor Boat Club Georges River, Milperra Spectacular C2

Saturday 16 Upper Hawkesbury Power Boat Club Hawkesbury River, Windsor Test and Tune C3

Sunday 17 Upper Hawkesbury Power Boat Club Hawkesbury River, Windsor Club Day C3

Sunday 31 Taree Aquatic Power Boat Club Manning River, Taree Club Day C3

2007-08 OFFSHORE RACE CALENDAR

FEBRUARY 2008

Saturday 2 & Sunday 3 Geelong VIC Round 3 Australian Championship Series

Saturday 16 & Sunday 17 Williamstown VIC Round 4 Australian Championship Series

Date and Venue to be advised Round 5 Australian Championship Series

Date and Venue to be advised Round 6 Australian Championship Series

For further information and details on entry, please contact the Offshore Council.

2007-08 QUEENSLAND RACE CALENDAR

MARCH 2008

Sunday 2 South Queensland Power Boat Club Six Mile Reach

MAY 2008

Sunday 18 South Queensland Power Boat Club Six Mile Reach

JULY 2008

Sunday 20 South Queensland Power Boat Club Six Mile Reach

2007-08 SOUTH AUSTRALIAN RACE CALENDAR

JANUARY 2008

Sunday 13 Riverland Power Boat Club Berri

MARCH 2008

Saturday 8 Riverland Power Boat Club Berri

Sunday 9 Riverland Power Boat Club Berri

Featuring: Stannard Cup – Australian Unlimited Open Inboard and Outboard Championship

Sunday 23 Adelaide Speed Boat Club Gillman

APRIL 2008

Sunday 19 Adelaide Speed Boat Club – Dorwin Gold Cup Gillman

Sunday 20 Adelaide Speed Boat Club – Dorwin Gold Cup Gillman

MAY 2008

Sunday 4 Adelaide Speed Boat Club Gillman

2007-08 TASMANIAN RACE CALENDAR

JANUARY 2008

Sunday 6 Motor Yacht Club of Tasmania Granton

FEBRUARY 2008

Sunday 10 Motor Yacht Club of Tasmania Hobart Regatta Grounds

MARCH 2008

Saturday 1 Nor-West Power Boat Club Devonport

Sunday 2 Nor-West Power Boat Club Devonport

Saturday 8 Motor Yacht Club of Tasmania Granton

Sunday 9 Motor Yacht Club of Tasmania Granton

Featuring: Hayes Wood Trophy – Australian Unlimited Open Inboard Championship

APRIL 2008

Sunday 20 Nor-West Power Boat Club Rosevears, Launceston

 

2007-08 VICTORIAN RACE CALENDAR

JANUARY 2008

Sunday 19 Victorian Outboard Club Glenmaggie or Melton (TBC)

FEBRUARY 2008

Sunday 17 Victorian Drag Boat Club NWSC – Patterson Lakes

Saturday 23 Melbourne Runabout & Speed Boat Club – Melton Gold Cup Melton (TBC)

Sunday 24 Melbourne Runabout & Speed Boat Club – Melton Gold Cup Melton (TBC)

MARCH 2008

Sunday 30 Victorian Drag Boat Club NWSC – Patterson Lake

Featuring: Australian Drag Boat Championships

APRIL 2008

Saturday 5 Victorian Speed Boat Club Yarrawonga

Sunday 6 Victorian Speed Boat Club Yarrawonga

Featuring: E C Griffith Cup – Australasian Unlimited Open Inboard Championship

Sunday 20 Victorian Drag Boat Club NWSC – Patterson Lakes

MAY 2008

Sunday 11 Victorian Drag Boat Club NWSC – Patterson Lakes

Featuring: Victorian Drag Boat Championships

Saturday 17: Melbourne Runabout & Speed Boat Club & Victorian Council APBA Mildura

Sunday 18: Melbourne Runabout & Speed Boat Club & Victorian Council APBA Mildura

Featuring: Marjorie Watson Trophy – Australasian Unlimited Displacement C’ship, Riverside Trophy – U/L Auto Engined Inboard & U/L Outboard C’ship & Australian Inboard & Outboard C’ships

2007-08 WEST AUSTRALIAN RACE CALENDAR

JANUARY 2008

Sunday 13 West Australian Speed Boat Club Burswood

FEBRUARY 2008

Sunday 10 West Australian Speed Boat Club Burswood

MARCH 2008

Sunday 9 West Australian Speed Boat Club Burswood

APRIL 2008

Sunday 13 West Australian Speed Boat Club Burswood

MAY 2008

Saturday 10 West Australian Speed Boat Club Burswood

Sunday 11 West Australian Speed Boat Club Burswood

Featuring: Lawson Shield – Australian 6000cc Hydroplane Championships

WA State Championships